torek, 28. september 2021

[Mlajši] - Platforme za programiranje

 

Pogledali smo tri platforme za spoznavanje osnov programiranja:

-          https://pisek.acm.si
-          https://scratch.mit.edu/
-          https://microbit.org

Pišek.acm je platforma, ki je nastala leta 2018 z namenom ponuditi slovenskemu šolskemu prostoru sklop nalog, ki se jih rešuje s slikovnim programskim jezikom. Reševanja nalog se lahko lotimo po 4 učnih poteh ( Zgodbe, Programski koncepti, Učbenik, Codeweek), ki so smiselno zasnovane. Zaradi sistematičnosti in nižje zahtevnosti, smo platformo le preleteli, učencem pa priporočamo reševanje nalog doma.

Scratch.mit.edu: spoznali smo na kakšen način deluje platforma, pogledali razlike med naloženo aplikacijo in platformo preko spletnega brskalnika. Naučili smo se izbrati figuro in ozadje, iz ukazne palete dodati skupek ukazov (kaj naj naša figura počne), sestavili smo animacijo svojega imena. Vsak udeleženec je sestavil svojo zgodbo, v kateri je bilo potrebno za vsako dejanje sestaviti ustrezno kodo. Naučili smo se shraniti in ponovno odpreti svoj projekt, poskusili smo tudi odpreti javno dostopne projekte (objavljene na spletu) in spremeniti kodo.

Microbit.org : ponovili smo osvojeno znanje od zadnjič in sprogramirali merilnik temperature.

ponedeljek, 27. september 2021

[Starejši] - Spoznajmo strežnik in strežniški operacijski sistem Windows Server

Na drugem srečanju smo obnovili znanje priprave USB ključka s programom Rufus in sliko (ISO) operacijskega sistema le da smo tokrat namesto uporabniškega izbrali strežniški operacijski sistem Microsoft Windows Server - šli smo skozi potek namestitve, izbrali jezik, disk na katerega smo želeli strežniški operacijski sistem namestiti in počakali, da se je namestitev končala.
Ob prvem zagonu smo morali novemu strežniku nastaviti skrbniško geslo nato pa nas je na namizju pričakal Server Manager - orodje s katerim smo znotraj strežnika namestili strežniško vlogo IIS (Internet information services) oziroma spletni strežnik.


 

Z računalnika na katerem imamo nameščen Windows 10 smo dostopali do novonastalega spletnega strežnika tako, da smo se povezali na IP naslov strežnika s spletnim brskalnikom - primer: http://a.b.c.d - kjer a.b.c.d predstavljajo IP naslov strežnika, katerega smo izvedeli tako, da smo na strežniku zagnali ukazno vrstico Command Prompt in pognali ukaz ipconfig.

 

Kasneje smo osnovno stran, ki se na strežniku nahaja v imeniku: c:\inetpub\wwwroot z uporabo beležnice/notepad ustrezno spremenili oziroma prilagodili.

Ogledali smo si tudi primer dveh fizičnih strežnikov, kjer smo prepoznali razliko med "navadnim" uporabniškim računalnikom in strežnikom v smislu dvojnega napajalnika, možnost priključevanja več diskov (v sistem RAID) ...




torek, 21. september 2021

[Mlajši] - Osnovni računalniški pojmi

Na začetku smo brez računalnika, preko igre »robot« spoznali osnovne računalniške pojme ( ukaz, algoritem, zanka, pogojni stavek, zaporedje,…) . Igro se igra v dvojicah; en izmed učencev je robot, ki prejema informacije/ ukaze, drugi učenec ga usmerja/ podaja navodila. Vloge smo tudi zamenjali.

V nadaljevanju smo spoznali platformo www.microbit.org in mikrokrmilnik Microbit.

Spoznali smo sestavne dele mikrokrmilnika (LED lučke, gumb A in B , pine, na hrbtni strani: procesor, kompas, merilnik pospeška, BLE antena, reset gumb, USB vhod, …) in dodatne komponente, ki jih lahko priključimo mikrokrmiliku: Sensor board, zvočnik, push switch, motor, veternico, transistor, dodatne LEDice, upore (resistor), fototransistore, breadboard, edge connector,…)

Podrobno smo pregledali platformo microbit.org in se naučili programirati različne animacije ( ime, najljubše število, prikaz figure), osvojili smo postopek prenašanja kode iz računalnika na mikrokrmilnik.