ponedeljek, 29. november 2021

[Starejši] - Konfiguracija usmerjevalnika (2. del)

Nekateri ste opazili, da vam usmerjevalniki doma niso delovali - temu je tako, ker smo na njihovi "internetni" strani - torej na vmesniku Ether1 definirali statični IP naslov (192.168.1.x) in kot privzeti prehod nastavili IP 192.168.1.1 (IP naslov usmerjevalnika v Delavnici 2 - v telekomunikacijski omari) ... Zato so usmerjevalniki delovali - v smislu, da ste na računalniku za njimi uspeli priti do interneta samo tistim, ki ste po naključju imeli doma enako omrežje, kot ga imamo v Delavnici 2 (torej 192.168.1.0/24 s prehodom 192.168.1.1 (IP naslov ponudnikovega "modema" oziroma vašega domačega usmerjevalnika (ali po domače "ruterja").

Da bo vaš usmerjevalnik deloval vedno in povsod, kjer bi IP dobil od sebi "nadrejenega" DHCP strežnika smo morali najprej spremeniti par predhodno nastavljenih nastavitev.

Najprej smo se pomaknili na IP / Addresses in izbrisali vnos, ki se je nanašal na vmesnik Ether1. Po tem smo se pomaknili v del IP / Routes in izbrisali statični vnos za 0.0.0.0/0 s prehodom 192.168.1.1.

Nato smo se pomaknili v čisto novo nastavitev - IP / DHCP-Client - v njem smo dodali nov vnos in sicer nastavili smo DHCP odjemalca na vmesniku Ether1 - to pomeni, da bo naš usmerjevalnik vedno poskušal pridobiti IP naslov, koga bomo priključili v katerokoli omrežje (tako domače, kot tisto v Delavnici 2) na vmesniku Ether1 - nastavitev je delovala zato smo na računalnikih spet uspeli priti na internet, kar je pomenilo da so bile nove nastavitve pravilne.

Naslednja področja, ki smo se jih odpravili raziskovati so VPN omrežja - ugotovili smo, da VPN-je uporabljamo iz najrazličnejših razlogov (zaradi določenih omejitev, ki lahko veljajo za prebivalce določene države (in si zato z VPNjem omogočijo dostop do vsebin, ki bi sicer bile zanje nedosegljive, zaradi želje po "anonimnosti", zaradi možnosti dostopa do multimedijskih vsebin, ki so za različna področja različne ...) - ugotovili smo, da so naši usmerjevalniki precej zmogljivi saj ponujajo pisano paleto VPN rešitev, ki jih lahko uporabimo - recimo PPTP VPN (za tega smo rekli, da je varnostno problematičen in se ga zato izogibamo) L2TP VPN (brez oziroma z IPSec), OpenVPN, SSTP VPN in klasičen t.i. site to site IPSec VPN...

Odločili smo se, da bomo vzpostavili VPN povezave v parih med udeleženci Delavnice 2 - tako je sosed sosedu ustvaril VPN uporabniško ime in geslo ter ustrezno aktiviral L2TP VPN strežniško nastavitev - na ta način je usmerjevalnik vzposobil za sprejemanje VPN odjemalcev.

V zavihku Secrets smo ustvarili uporabniška imena, gesla ter nastavili t.i. local in remote address torej IP naslov, k ga je prejel tisti, ki je vzpostavljal VPN povezavo.

Ko so bile VPN povezave vzpostavljale smo v t.i. routing tabelo (IP / Routes) vpisali statične vnose za dostop do oddaljenjega omrežja našega soseda (enako je naredil tudi on za naše omrežje).

Cilj je bil dosežen - sposobni smo bili z uporabo ukaza ping doseči IP naslov internega omrežja našega soseda - pakete, ki so se preko VPN povezave pretakali smo analizirali s priročnim orodjem, ki ga najdemo na vsakem vmesniku z imenom Torch.

Da bi izmerili prepustnost naših VPN povezav in dokazali, da se da naše male usmerjevalnike precej hitro preobremeniti smo aktivirali BTest Server in nato z drugim orodjem imenovanim Bandwith Test preverili hitrost povezave skozi VPN tunel. Videli smo, da takšno testiranje naš usmerjevalnik precej obremeni zato smo začeli izgubljati odgovore, ki smo jih zahtevali z ukazom ping. Tudi odzivni časi so se precej povečali - iz pod 1 milisekunde na več 100 milisekund ...

torek, 23. november 2021

[mlajši] - Server

Na današnji delavnici smo naučili kaj je server in kako deluje. Naučili smo se povezati in naložiti sliko, besedilo. Naš server, na katerega smo se povezali se nahaja v Primorskem tehnološkem parku.

Primer serverja, ki se nahaja v Delavnici: 


 

 

 


 

 

 

 

Kako smo se povezali na server? Najprej smo kliknili levo spodaj na znak za Windows in vpisali " MSTSC" (Microsoft Terminal Services Client ) - povezava

z oddaljenim namizjem / remote desktop connection. Ko smo kliknili gor se je odprlo okno v katerega smo vnesli ime našega serverja ( za ime in geslo me starši lahko kontaktirate na gordana.erdelic@gmail.com).. (predhodno smo nastavili dostop 4ih uporabnikov istočasno). 

Prva naloga: prenesi sliko na server. Najprej smo v brskalniku (na Windowsih) poiskali vsak svojo sliko in jo shranili na namizje. Ko smo pridržali miško na ikoni so se nam izpisale značilnosti in format slike. Sliko smo preimenovali v enostavno ime. Sliko smo skopirali (desni klik - kopiraj). Kliknili smo na server, desni klik - prilepi). Do te slike lahko dostopamo (tisti, ki imamo ime in geslo serverja) iz kjerkoli.

Druga naloga: drugo nalogo so si udeleženci "sami zadali" in sicer spremeni uro in datum na serverju. =) Nastavili so na leto 2052. Ugotovili smo, da se datum in čas na serverju samodejno sinhronizira. 


 

 

 

 

 

 

 

Tretja naloga: naloži sliko na osnutek spletne strani (predhodno pripravljeno). Preverili smo ali ima naša slika na serverju ustezno ime ( z malimi črkami, brez presledkov, brez šumnikov).  Na ikono "Moja spletna stran" smo kliknili z desnim klikom in izbrali možnost odpri z beležnico (odpri z - več aplikacij - beležnica). V beležici se nam je odprl zapis v programskem jeziku HTML. Poiskali smo vrstico s sliko in vnesli ime svoje slike, pozorni smo bili na format slike (npr  .jpg ). V levem zgornjem kotu smo kliknili na "file" in kliknili save. Zapremo. Odpremo "Moja spletna stran" in pojavila se je naša slika. Za utrditev postopka je vsak udeleženec naložil še eno sliko. (skopirali smo vrstico s sliko (kjer je IMG) in ime slike nadomestili s potjo nove slike).


 

 

 

 

 

 

 

 

Četrta naloga:  dodaj tekst

Na ikono (na serverju) "Moja spletna stran" ponovno kliknemo z desnim klikom in odpremo z beležnico. Pred vrstico s sliko vnesemo tekst. Shranimo. Ko odpremo ikono "Moja spletna stran" se nam pokaže tekst in slike. Ugotovili smo da je pozicija teksta na spletni strani odvisna od tega, v kateri del kode smo vnesli besedilo.

Peta naloga: kako lahko pogledamo osnutek spletne strani od prijateljev s katerimi si delimo server? Ker smo vsem udeležencem dodelili vlogo admina, lahko to naredimo tako: raziskovalec, ta računalnik, lokalni disk C,  uporabniki (vidimo vse uporabnike) , kliknemo želenega uporabnika, nato desktop, "Moja spletna stran". Odpre nam osnutek spletne strani prijatelja.

Ugotovili smo da v mapi "Public" - javno , vse kar prenesemo noter pokaže na vseh omizjih uporabnikov.

* opomba : osnutek spletne strani ne moremo (še) javno objaviti - ker nimamo domene. Gostovanje imamo na spletnem serverju.