sreda, 26. januar 2022

[Starejši] - Spoznajmo C# z Visual Studio 2022 - spletna aplikacija

Kot v prejšnji objavi smo tudi tokrat uporabili Visual Studio 2022 - le da smo tokrat namesto namizne aplikacije izdelali spletno aplikacijo - torej aplikacijo, ki je dosegljiva preko spletnega brskalnika - seveda je predpogoj, da aplikacijo odložimo na spletni strežnik, ki je nastavljen tako, da prevaja t.i. ASP.NET kodo.

Primer aplikacije, ki jo je naredil Kristijan smo objavili na našem testnem razvojnem strežniku: http://razvoj.delavnica2.si/kristian/

Podobno kot pri gradnji namizne aplikacije lahko tudi pri spletni aplikaciji grafično urejamo in na formo vstavljamo elemente (polja, gumbe ...) 

 
Ravno tako, urejamo programsko kodo:

 


sreda, 19. januar 2022

[Starejši] - Spoznajmo C# z Visual Studio 2022 - namizna Windows aplikacija

Na tokratni delavnici smo spoznavali programski jezik C# z uporabo predpripravljenega virtualnega računalnika v katerem se že nahaja razvijalsko orodje Visual Studio 2022 - tako imenovani Windows 11 development environment je namreč na voljo vsakomur, ki se želi spoznati s programskim paketom Visual Studio.

Programski jezik, ki smo ga izbrali se imenuje C# v njem smo se pa namenili sprogramirati preprosto namizno aplikacijo oziroma program - torej takšen program, ki ga zaženemo v okolju Windows.

Ugotovili smo, da je programiranje precej olajšano saj moderna orodja (v našem primeru Visual Studio) sproti opozarjajo na napake v kodi, predlagajo možnosti pri pisanju kode ter vsebujejo precej gradnikov s katerimi lahko zelo hitro sestavimo želeno aplikacijo.

Ugotovili smo tudi, da moramo pri programiranju paziti in pomisliti na veliko različnih možnosti, ki jih uporabnik lahko naredi ob uporabi našega programa - zadali smo si nalogo, da sprogramiramo preprosto računalo, ki ima dve polji v kateri vpišemo številke, polje za izbiro operacije (seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje) ter polje, kjer se izpiše rezultat.
Kmalu smo ugotovili, da se bomo morali soočiti z veči izzivi ...

Ugotovili smo, da se iz t.i. TextBox-a prebere "niz" znakov in ne številka - zato smo uporabili int.parse(TextBox1.Text) - to pomeni, da vsebino vnešeno v polje textbox1 pretvorimo v število - kmalu smo ugotovili, da tip integer ne bo v redu saj ima omejitve v velikosti števil - zato smo prešli na tip double in uporabili double.parse(TextBox...)
Naučili smo se uporabljati spremenljivke - kasneje pa tudi IF stavke s katerimi smo pravilno izračunali glede na to, katero funkcijo smo želeli uporabiti - seštevanje, odštevanje, množenje ali deljenje ...

Primer oblikovanja forme z elementi

 
Primer programske kode

sreda, 12. januar 2022

[Starejši] - Nastavitve strojne opreme strežnikov in nameščanje operacijskih sistemov

Tokrat smo s starejšimi udeleženci Delavnice 2 pogledali osnovne nastavitve strojne opreme strežnika, ki so predpogoj za kasnejše namestitve operacijskih sistemov ...

Udeleženci so delali na strežnikih različnih proizvajalcev, HP, Dell, Supermicro, Fujitsu in na tak način spoznali različne vmesnike s katerimi lahko na daljavo konfiguriramo strojne nastavitve strežnika in celo namestimo operacijski sistem.
Tako so pri strežnikih HP spoznali vmesnik iLO, pri Dell iDRAC, pri Supermicru IPMI, Fujitsu iRMC ...

Vstopili smo v sistemske nastavitve (BIOS/UEFI), spoznali kje vključimo funkcionalnosti kot so podpora virtualizaciji, poraba energije ipd...

Kasneje smo konfigurirali način delovanja diskov oziroma krmilnikov diskovja t.i. RAID kontrolerjev - spoznali smo različne načine zaščite podatkov v smislu konfiguracije RAID polj - RAID1, RAID5, RAID6, RAID10 ...

Nadaljevali smo z namestitvijo operacijskih sistemov - tako Windows kot Linux - ko smo namestitve dokončali smo preizkusili delovanje RAID krmilnika in sicer tako, da smo iz delujočega strežnika izvrgli enega ali več diskov in opazovali kaj se s sistemom zgodi. Diski v strežnikih so v glavnem "hot swapable" kar pomeni, da jih lahko zamenjamo med samim delovanjem strežnika brez izgube podatkov.


Vstop v sistemske nastavitve s funkcijskimi gumbu F



Diski na sprednji strani strežnika - vidna je aktivnost in gumbi s katerimi izvržemo disk
 
Namestitev odprtokodnega operacijskega sistema Ubuntu




sreda, 5. januar 2022

[Starejši] - Prvi koraki v Powershell

V Delavnica 2 smo novo leto začeli z uvodnimi koraki v Powershell - Powershell je zanimiva ukazna vrstica, ki jo najdemo v Microsoftovih operacijskih sistemih - v zadnjem času pa tudi ta vrstica deluje tudi na drugih platformah (Linux, MacOS ...).

Tako v odjemalskem kot strežniškem operacijskem sistemu v meniju start najdemo Powershell v obliki "čiste" ukazne vrstice oziroma orodja Powershell ISE (Integrated Scripting Environment) - prav s slednjim smo naredili prve korake.


Powershell ISE

Na povezavi: https://common.tnode.com/pad/p/r.73b0fe65bfba9e48504da5db8bac60c2

imamo primere nalog s katerimi smo spoznavali delovanje skript v Powershell-u, spoznali smo ukaze oziroma cmdlets, spoznali smo spremenljivke, uporabili zanke, uporabili Powershell za povezavo na druge sisteme (Discord (programsko pisanje v Discord kanal), SMS gateway (pošiljanje SMS sporočil)) ...