Na tokratni delavnici smo združili znanje in izkušnje, ki smo jih pridobili na preteklih delavnicah tako, da da je vsak udeleženec na svojem Windows Server strežniku s Hyper-V virtualizacijo najprej pobral ISO sliko Ubuntu Serverja z uradne spletne strani.
V virtualizacijskem okolju Hyper-V smo pripravili nov virtualni računalnik, ki smo ga poimenovali Ubuntu, izbrali smo Generation 2 tip virtualnega računalnika, izbrali ustrezno navidezno stikalo (virtual switch), privzeti disk ter pripeli pravkar pobrano ISO sliko.
Začeli smo s postopkom namestitve, kjer smo nastavili osnovne parametre, kot so internetna povezljivost strežnika, ime skrbniškega uporabnika ter ustrezno konfiguracijo diskovja.
Po zaključeni namestivi smo na naših usmerjevalnikih požarni zid nastavili tako, da smo na interni IP naslov strežnika usmerili TCP vrata 22 (za upravljanje preko SSH protokola), TCP vrata 80 in 443 za potrebe spletnega strežnika na katerem bomo poganjali platformo Wordpress.
Z uporabo navodil, ki smo jih našli na internetu smo najprej spoznali, da moramo za kakršnokoli resnejšo namestitev najprej uporabiti višje privilegije na sistemu z uporabo ukaza SUDO (super user do) kasneje smo spoznali, da se lahko veliko ukazov združi v t.i. bash skipto, ki smo jo nato pognali v ukazni vrstici - izvršila se je namestitev, ki smo jo nadaljevali tako, da smo šli na naslov: http://ime.delavnica2.si - tukaj smo končali še Wordpress nastavitve (ime spletnega mesta, upravljalca ...). Kasneje smo objavili našo prvo objavo.
Na današnji delavnici smo torej delali z usmerjevalnikom in požarnim zidom, windows serverjem oziroma hyper-v virtualizacijo, linux sistemom Ubuntu Server in spletno platformo Wordpress.